Danes je 21 Maj 2019, 14:20

Optika na kolesih

• Avtor
  • Sporočilo
Odsoten
Uporabniški avatar

smreka

Obiskovalec

• Kraj: Ljubljana

Optika na kolesih

Odgovor20 Nov 2014, 10:22

Pozdravljeni
Po malo pregledovanja nisem nič našel pomoči zato bom vas kar vprašal.
Imam težavo saj mi mojo barosso saj ko se vozim po cesti in izpustim krmilo mi vleče v levo.
Ne znam naštimati do bo vse teklo lepo naravnost. Nacentriram lahko pa samo prednja dva kolesa.
Kajti zanima me kako to preveriti in narediti da bo potekalo naravnost.
A mora biti gume na notri obrnjene ali na vn mogoče vodoravno?
Prosil bi za nasvet kako to narediti?
2012 - Derbi DXR 250
Odsoten
Uporabniški avatar

BIF

Obiskovalec

• Kraj: http://goeasttour.com/

Re: Optika na kolesih

Odgovor20 Nov 2014, 10:39

Če imaš špuro nastavljeno poskusi še malo z pritiski v gumah. V tisto stran, kamor ti vleče motor...gumo na tisti strani malce dopumpaj...in ponovno poskusi...če je še slabše, malce zmanjšaj pritisk itd...
Seveda ob predpostavki, da je vse ostalo na motorju b.p.
Odsoten
Uporabniški avatar

smreka

Obiskovalec

Odgovor20 Nov 2014, 10:52

no bom probal še pritisk v gumah samo mam pa še eno dilemo koliko morajo biti gume obrnjene na notri (tou in) ali na ven (tou out) ali čim bolj vodoravno?
2012 - Derbi DXR 250
Odsoten
Uporabniški avatar

lakl

Obiskovalec

Odgovor20 Nov 2014, 10:57

Takrat, ko ga obtežiš z svojo težo morajo biti kolesa ravno v smeri vožnje
Odsoten

Tomok

Obiskovalec

• Kraj: Lj-Šentvid

Odgovor20 Nov 2014, 12:14

Moje izkušnje pravijo tako:
Postaviš motor na ravno površino preveriš če je balanca naravnost, potem preveriš če so prednje in zadnje gume vzporedne tu naj te ne moti bočni zamik koles, katerega ima skoraj vsak motor , to je bolj približen podatek ti pa za začetek, da podatek na kateri strani je treba štelati stekanje oziroma smer špure.
Potem vzameš kake tri metre dolgo ravno letev ali cev, jo prisloniš na prednjo gumo najprej na eno stran in paziš da je na kolesu v osi na drugi strani pa podložena. Z vaservago na tla zarišeš linijo pri kolesu in potem še na koncu letve in isto ponoviš še na drugi strani.
Potem izmeriš mero med risoma pri kolesu in mero na koncu letve ki je cca 2,5 do 3 metre pred motorjem.
Tista na koncu letve mora biti cca 1 cm manjša kot pri motorju.
Med vožnjo je navznoter obrnjena špura nemoteča ko pa zaviraš ti pa kolesa vedno nazaj pritisne in jih razpre in takrat imaš špuro na nuli in linija motorja je prava.
Na kateri strani štelaš špuro je pa odvisno od pozicije belance kam bi jo rad obrnil. Se pa ponavadi štela le ena stran.

Obenem pa je zelo pomemben premer zadnjih pnevmatik ker največkrat le te povzročijo zavažanje.
Vzameš v roke meter, jaz z dvigalko dvignem zadnji konec, in z metrom po sredini gume izmerim obseg. Na obeh kolesih naj bi bil enak ali zelo podoben cca 1 cm. Izenačiš pa ga s pritiskom zraka v gumi. Pa ne pretiravat s tlakom.

Pa veselo na delo.
Smc ram 520 rr
Smc Jumbo 301
Ligier be four 220
Odsoten
Uporabniški avatar

delorto1

Obiskovalec

Odgovor21 Nov 2014, 13:17

Preden pa se vsega tega lotiš moraš odpraviti vso zračnost (lufte).Torej najprej preveri končnike zračnost rok,zračnost ležajev,tlak gum itd,če je to vse vredu šele pride na vrsto preverjanje in nastavljanje optike.
Odsoten

Tomok

Obiskovalec

Odgovor21 Nov 2014, 16:30

Ja vse je res sem pozabil napisat, pa dobro je če preveriš, da sprednje feltne ne šlogajo.
Če pa želiš pa lahko zadevo skupaj pogledava pri meni.
Smc ram 520 rr
Smc Jumbo 301
Ligier be four 220
Odsoten
Uporabniški avatar

smreka

Obiskovalec

Odgovor21 Nov 2014, 17:51

No hvala fantje za vse nasvete samo sem le končno porih-tal vse z očetom. Zdaj zadeva deluje tako kot mora :D .
Seveda sem prve mislil da so kje lufti in zračnost sam ne dlogo nazaj je bilo to vse mejano in pregledano preden se je šlo na morje.
Sem pa s probal tako a po cesti gre dokaj naravnost odvisno od naklona cestišča.

S pomočjo tele male napravice se je dalo preveriti in naštimati pozicijo prednjih gum

Slika

Tako da zdaj moj mali motorček laufa vredu in vozi naravost.
Slika
Vala za vse nasvete :D
2012 - Derbi DXR 250
Odsoten

Tomok

Obiskovalec

Odgovor21 Nov 2014, 17:58

Fino.
Samo, da si zadovoljen in stvar zrihtana.
Nekaj me pa firbec. Tista naprava a sta z njo merila vzporednost gum znotraj a se motim?
Smc ram 520 rr
Smc Jumbo 301
Ligier be four 220
Odsoten
Uporabniški avatar

smreka

Obiskovalec

Odgovor21 Nov 2014, 19:04

To je pa stara naprava ki se jo je včasih uporabljal za delati optiko na avtih.
Oče se je spomnil da jo nekje še ima in sva jo uporabila samo za rahlo sva jo okrajšala.
Da se meriti razliko med kolesi koliko stopinj oz. centimetrov je razlika koliko so obrnjena na not ali na ven.
Samo se pa ni spomnil da jo še ima oz vsa jo našla po naključku.
2012 - Derbi DXR 250
Odsoten

bam88

Začetnik

Odgovor30 Sep 2017, 14:05

Živijo

da ne smetim po forumu bom kar to temo uporabil. Kdo ve za koga ki v Kranju ali LJ nardi optiko na 4 kolesniku tako kot se zagre? Imam kitajca, ki sem mu obnovil končnike. Enostavno mi ne rata zrihtat optiko in me pri višji hitrosti meče levo in desno.
Odsoten
Uporabniški avatar

BIF

Obiskovalec

Odgovor30 Sep 2017, 16:54

Ni problem v optiki....
Odsoten

bam88

Začetnik

Odgovor01 Okt 2017, 18:01

v čem pa
Odsoten
Uporabniški avatar

BIF

Obiskovalec

Odgovor02 Okt 2017, 09:01

To ni avto in klasično optiko kot na avtomobilu, je praktično nemogoče narediti. Razlog je v gumah, končnikih, obešanjih, materialih, konstrukciji itd itd. Četudi ti bi "optiko" uspelo narediti na ustreznih pripravah še ne pomeni, da se bo motor peljal kot pričakuješ. Pa četudi bi na videz uspelo ne bo za dolgo. Sploh bo to težava na štirikolesniku takšnega izvora kot je tvoj, kjer so milo rečeno materiali zelo vprašljivi in po nekaj kilometrih bo treba zadevo ponovno koregirati. Več kratni poizkusi doma bodo na koncu še vedno najboljši približek tistemu kar ti smatraš pod narejeno optiko.
Odsoten

bam88

Začetnik

Odgovor02 Okt 2017, 17:20

vem da ni enako kot pri avtu.. moj kitajc je čist ok. po 7ih letih starosti nobenih problemov. tudi pred menjavo končnikov se je peljal naravnost. ko sem vse pomenjal mi pa ne rata ujet "glihe" in me meče po cesti kot bi bil pijan.
Odsoten
Uporabniški avatar

lakl

Obiskovalec

Odgovor02 Okt 2017, 19:35

Težko je obrazložiti, kako se optika nastavlja. V temi Jakova delavnica je opisano skoraj vse. Tako preko tipkovnice se to enostavno ne da. Niti nisi opisal znamke vozila. Lahko poizkusiš z dvema dolgima letvama (ravne alu letve) prislonjene na kolesa a boš videl, da jih ne moreš lepo prislonit in izmerit špure po letvi. Popolnoma enak tlak v pnevmatikah, enaka osna širina, z tvojo težo obremenjen motor, zaprt zamik koles, naklon koles... Tu je ogromno parametrov, katere moraš ujeti za miren tek vozila. Še enkret pravim, da se preko tipkovnice to ne da nastavit. [-X [-X [-X
Odsoten

Ghoul

Obiskovalec

Odgovor02 Okt 2017, 21:00

se bi kar strinjal z prejšnjima dvema (brinovc in lakl)..Isto težavo kot jo imaš ti sem imel 14 dni nazaj. Prebral večino kar piše o optiki na forumu, vendar si žal ševedno nisem prav točno predstavljal kaj in kako s temi palicami, vrvicami itd :D Odšel sem do kolega ki mi je pokazal kaj in kako in v cca 1 uri igranja sem zadevo rešil ta teče ravno :)

Zanima pa me še od ostalih članov kako je z nagibom koles (noter/ven oz. kot črka V ali obratno, toe in oz toe out) kaj priporočate, kaj se s tem pridobi. razen seveda obrabe gum..drži trditev da mora imeti 4x4 mašina nekoliko bolj noter (toe in).? skratka v čem je finta? hvala :) lp
Odsoten

bam88

Začetnik

Odgovor03 Okt 2017, 06:12

Imam jinling 250ccm "cestaka". Kar robustna zadeva kljub temu da je kitajc. So šparali pri določenih zadevah ampak dela vse.

Hvala vseen za vsa mnenja ampak že v prvem postu sem iskal človeka, ki ve kaj dela in bi mi proti plačilu uredil optiko vsaj tako, da se peljem naravnost. NIkjer nisem iskal pomoč ali nastavitev optike preko tipkovnice :D Sem tudi sam prebral vse možne forume, gledal youtube posnetke, se igral z metrom, palcami, vrvicami itd pa mi ne rata ujet centra. Lokalni vulkanizer, ki dela avto optike mi je svetoval naj zmerim prednjo in zadnjo točko feltne med sabo in naj spredaj naredim 1mm zamika na noter in mi nebo pobiralo balance. Itak da mi ni ratalo :D

Ghoul kako si potem rešil zadevo? Na kakšen način?
Odsoten

Ghoul

Obiskovalec

Odgovor05 Okt 2017, 19:25

v bistu sva zavezala vrvico za vlečno kljuko (amortizer karkoli) in jo "peljala/nategnila" okrog motorja, tako da je bila približno v centru koles (na sredini).Na motor se nekdo vsede (da je obtežen saj to spremeni položaj koles) Nato sva motor pogledala od spredaj (par metrov stran od motorja) in takoj vidiš razmak med vrvico in gumo..primer: na desni se je vrvica dotikala gume, na levi je bilo cca 30mm stran (luft/zračnost med gumo in vrvico)..Mora biti ga biti na vsaki strani približno enako (par mm če se nemotim oz odvisno od motorja ..).in potem je sledilo "igranje" z končniki..par obratov na desni, par na levi (seveda po potrebi) dokler ne prideš do vsaj približno željenega rezultata in potem greš probat....

če sem kaj pozabil oz če ve kdo za "boljšo oz lažjo varjanto" se priporočam...:) upam da sem ti kaj pomagal, je pa kakor smo že prej omenili, težko preko tipkovnice razložit.
Odsoten

Ghoul

Obiskovalec

Odgovor05 Okt 2017, 19:35

V bistvu sva naredila nekaj v tem stilo, samo da nisva vsako stran posebej ampak skupaj (kakor sem omenil, vrvica okrog vseh 4 koles)...Moram pa še zmerit (šred tem videom nisem vedel:)) da vidim kaj smo naredili :D

https://www.youtube.com/watch?v=prhCtdVM8bs
Odsoten

bam88

Začetnik

Odgovor07 Okt 2017, 17:31

aha no z vrvico meni ne pride upoštev ker je spredaj širši kot zadaj in nebi dobil traprave linije.
sem pa rešil zadevo z zeležnimi tramovi in metrom :) tko da se pelje kljub temu da je kitajc popolnoma naravnost.

Vrni se na Barossa

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost